Što je energetsko certificiranje?
Energetsko certificiranje zgrade je skup radnji i postupaka koji se provode u svrhu izdavanja energetskog certifikata.
Energetski certifikat je dokument koji predočuje energetska svojstva zgrade.
Energetski certifikat sadrži opće podatke o zgradi, energetski razred zgrade, podatke o osobi koja je izdala energetski certifikat, podatke o termotehničkim sustavima, klimatske podatke, podatke o potrebnoj energiji za referentne i stvarne klimatske podatke, objašnjenja tehničkih pojmova te popis primijenjenih propisa i normi.
Energetski certifikat za postojeće zgrade obvezno sadrži i prijedlog ekonomski opravdanih mjera za poboljšanje energetskih svojstava zgrade koje se temelje na prethodno provedenom energetskom pregledu građevine.
Energetski certifikat za nove zgrade sadrži preporuke za korištenje zgrade vezano na ispunjenje bitnog zahtjeva uštede energije i toplinske zaštite i ispunjenje energetskih svojstava zgrade.
Energetsko certificiranje regulirano je Pravilnikom o energetskim pregledima građevina i energetskom certificiranju zgrada (Narodne novine 81/12, 29/13, 78/13), Pravilnikom o uvjetima i mjerilima za osobe koje provode energetske preglede građevina i energetsko certificiranje zgrada (Narodne novine 81/12, 64/13), Pravilnikom o kontroli energetskih certifikata zgrada i izvješća o energetskim pregledima građevina (Narodne novine 81/12, 79/13).
Svrha energetskog certifikata je pružanje informacija vlasnicima i korisnicima zgrada o energetskom svojstvu zgrade ili njezine samostalne uporabne cjeline i usporedba zgrada u odnosu na njihova energetska svojstva, učinkovitost njihovih energetskih sustava, te kvalitetu i svojstva ovojnice zgrade.
Energetski razred zgrade je indikator energetskih svojstava zgrade koji se za stambene zgrade izražava preko godišnje potrebne toplinske energije za grijanje za referentne klimatske podatke svedene na jedinicu ploštine korisne površine zgrade, a za nestambene zgrade preko relativne vrijednosti godišnje potrebne toplinske energije za grijanje (iz Pravilnika o energetskim pregledima građevina i energetskom certificiranju zgrada, Narodne novine 81/12, 29/13, 78/13).
Stambene i nestambene zgrade svrstavaju se u osam energetskih razreda prema energetskoj ljestvici od A+ do G, s time da A+ označava energetski najpovoljniji, a G energetski najnepovoljniji razred. Energetski razredi se iskazuju za referentne klimatske podatke.
Energetski razredi stambenih zgrada
[table caption=”” width=”100%” colwidth=”” colalign=”center|center”]
Energetski razred, Q”H/nd/ref – specifična godišnja potrebna toplinska energija za grijanje za referentne klimatske podatke u kWh/(m²a)
A+, ≤ 15
A, ≤ 25
B, ≤ 50
C, ≤ 100
D, ≤ 150
E, ≤ 200
F, ≤ 250
G, > 250
[/table]
Energetski razred stambene zgrade ovisi o specifičnoj godišnjoj potrebnoj toplinskoj energiji za grijanje za referentne klimatske podatke u kWh/(m²a).
Energetski razredi nestambenih zgrada
[table caption=”” width=”100%” colwidth=”” colalign=”center|center”]
Energetski razred, QH/nd/rel – relativna vrijednost godišnje potrebne toplinske energije za grijanje u %
A+, ≤ 15
A, ≤ 25
B, ≤ 50
C, ≤ 100
D, ≤ 150
E, ≤ 200
F, ≤ 250
G, > 250
[/table]
Energetski razred nestambene zgrade ovisi o relativnoj godišnjoj potrebnoj toplinskoj energiji za grijanje izraženoj u %.
Ulazak Hrvatske u Europsku uniju je početak izdavanja energetskog certifikata.
Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja donijelo je odluku da svaka nekretnina od 1. 7. 2013. koja se prodaje odnosno kupuje mora imati izdan energetski certifikat kako bi se mogao dati na uvid kupcu prije sklapanja ugovora o prodaji.
Energetska učinkovitost zgrade ima sve važniju ulogu zbog nepotrebne potrošnje energije i očuvanja okoliša. Energetsko certificiranje u idućih nekoliko godina će biti glavna tema u području građevinarstva. Trenutno u Hrvatskoj preko 90% zgrada nema izdan energetski certifikat, a samo 300 osoba je ovlašteno za provođenja energetskog pregleda i izdavanja energetskog certifikata zgrada.
Zgrade koje su energetski vrlo učinkovite imaju minimalne oscilacije u temperaturama, kvalitetnu i dobru izolaciju te se takve stvari odražavaju na ionako tanak novčanik građana. I sama dobro izvedena izolacija vam može uvelike smanjiti račune za grijanje usred hladnih zimskih dana ili za struju tijekom cijele godine, ali i samu vrijednost nekretnine tijekom prodaje.